Ahtapot Kalori ve Besin Değerleri
15 Mayıs 2024

Ahtapot Kalori ve Besin Değerleri

Ahtapot kalori; ahtapot kabukları olmayan bacakları kafasında olan bir deniz ürünüdür. Ahtapot kayaların üstünde kollarıyla sürünerek hareket eder. Ahtapotun küçük türleri ise kayalık ve yarıklar arasında gizlenerek avlanır. İnsanlardan ve büyük hayvanlardan saklanırlar. Ahtapotların sekiz kolları vardır ve bu kollar onları düşmanlarından uzaklaşmalarını savaşmalarına yardımcı olur. Ayrıca ahtapotların gözleri ve beyinleri iyi gelişmiş, kabuksuz ve omurgasız hayvanlardır. Manto boşlukların bulunan solungaçları ile solunum yaparlar. Derin denizlerde kayalıklara arasında gizlenerek yaşarlar. Bütün denizlerde bulunabilirler ılık sularda yaşamayı daha çok severler.

Ahtapot özellikleri; Ahtapotların özelliği kopan kollarının yerine yenisinin çıkması ve uzaması, kalplerinin diğer canlılardan farklı olarak üç tane olması, vücutları çok yumuşak ve esnektir ahtapotların bu özelliğinden dolayı da çok küçük delikten bile geçebilmektedirler. Bir de ahtapotların renk ve derilerini değiştirebilmeleridir örneğin çizgili bir ahtapot iken aniden benekli bir ahtapota dönüşebilirler. Ahtapotun boyları 2-3 santimetreden 10 metreye kadar bulunan türleri vardır. Genellikle yengeç, ıstakoz, midye ve istiridye gibi canlıları yiyerek beslenirler. Ahtapotun tükürüğü de son derece zehirlidir. Hatta bazı avlarını tükürüklerindeki zehir ile felç ettikten sonra yerler. Dünyada çeşitli büyüklük ve özelliklere sahip 50'den fazla ahtapot çeşidi bulunmaktadır.

Ahtapot kalori ve besin değerleri; 100 gram ahtapotun içindeki.
  • Protein 15 g
  • Karbonhidrat 2.2 g
  • Şeker 0 g
  • Yağ 1.04 g
  • Kolesterol 48 mg
  • Sodyum 230 mg
  • Potasyum 350 mg.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Özpeker

24 Nisan 2024 Çarşamba

Ahtapot yemeğini evimde yapabilir miyim çok fazla miktarda malzeme gidiyor mu? Birde restorantlardaki kadar güzel olur mu? Size denemeli miyim yoksa hiç denemeden bu yemeği restorantlardan mı yemeliyiz.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Özpeker,

Ahtapot yemeğini evde yapabilirsiniz, ancak biraz zahmetli olabilir. Özellikle ahtapotun doğru şekilde temizlenmesi ve pişirilmesi önemlidir. Malzeme miktarı kişi sayısına bağlı olarak değişebilir, ama genellikle fazla malzeme gerektirmez. Eğer tarifi dikkatlice uygularsanız, restoranlardaki kadar güzel olmasa bile lezzetli bir sonuç elde edebilirsiniz. Denemekten korkmayın; mutfakta yeni deneyimler yaşamak her zaman öğreticidir. Önce ufak bir deneme yaparak başlayabilirsiniz.

Sevgiler,

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ahtapot Özellikleri ve Türleri

Ahtapot Özellikleri ve Türleri

Ahtapot Bacağı Özellikleri

Ahtapot Bacağı Özellikleri

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ahtapot Kaç Kollu Dişi ve Erkek Ahtapotlar Kaç Kollu?

Ahtapot Kaç Kollu Dişi ve Erkek Ahtapotlar Kaç Kollu?

Ahtapot Izgara Tarifi ve Malzemeleri

Ahtapot Izgara Tarifi ve Malzemeleri

Ahtapot Nasıl Yakalanır?

Ahtapot Nasıl Yakalanır?

Ahtapot Kalori ve Besin Değerleri

Ahtapot Kalori ve Besin Değerleri

Ahtapot Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Ahtapot Yemeği Tarifi ve Malzemeleri